První zmínky o ochotnickém divadelním souboru v Desné jsou již z roku 1874. Velkou dírou byla 2. světová válka. V listopadu roku 1945 uvedli desenští ochotníci premiéru první hry v českém jazyce.

Od roku 2008 režíruje DS Vojan Desná Mladá Haluz Vlaďka Koďousková. Soubor tvoří téměř třicet ochotníků z Desné, Tanvaldu, Josefova Dolu, Jablonce, Smržovky, Nové Vsi, Loužnice, Liberce i Semil.


HRÁLI JSME A HRAJEME

Premiéra 21.4.2006                LOTRAS BURIBURDA

Začínali jsme zkoušet u Vlaďky Koďouskové doma asi v roce 2004, ale bylo nás dost málo, v roce 2005 jsme začali zkoušet ve Skláři už v základním sestavení.


Premiéra: 24.2.2007            PLANETA  XY

Příběh dospívající dívky, která má hlubší zájem o astronomii, a neúčastní se proto vrstevnických her a zábav. Děti ji „unesou“ na planetu XY a přesvědčí ji, že důležitá je všestrannost (sport, tanec, zábava u táboráku) a že předčasná specializace a stranění se kolektivu jsou přinejmenším škodlivé.


Premiéra: 1.3.2008                ZUBATÁ STORY

Volně na námět Alexandra Guhy - Dentální rapsodie


Premiéra: 3.12.2008            ŽENA V TRYSKU STOLETÍ

Skládanka šesti humorně laděných příběhů, poukazující na drtivou sílu žen, kterou nezkrotí ani tryskem letící dějiny.


Premiéra: 15.4.2011            PUKOVINY

Na motivy Williama Shakespeara – Sen noci svatojánské.


Premiéra: 7.11.2012            S ČERTY NEJSOU ŽERTY

Pohádková komedie o jednom pekelném omylu, dvou kamarádech a třech potrestaných hříšnících. Podle televizní předlohy stejnojmenné pohádky s laskavým svolení pánů scénáristů Hynka Bočana a Jiřího Justa.

Premiéra 31.1.2015            ZUBATÁ STORY

Původní námět je volně podle Dentální rapsodie (Alexandr Guha), jako hru pro děti napsala Vlaďka Koďousková. Původně ji hrály děti, ale po 8 letech tuto „pohádkovou šou“ hrají dospělí herci dětem. Děti se hravou formou dozví, jak by to mohlo vypadat v ústech se zuby, kdyby se o ně náležitě nepečovalo.

Premiéra 27.2.2016            ÚŽASNÁ SVATBA
autor Robin Havdon, překlad Martin Fahrner

Bill a Rachel se dnes berou. Ale teď je teprve ráno a Bill se probouzí s pořádnou kocovinou. Co se vlastně v noci dělo? Neví to Bill, neví to ani jeho svědek Tom a neví to ani nevěsta. Je tu však někdo, kdo to moc dobře ví...
Tato brilantně napsaná komedie je švandou, která tříská od repliky k replice herce i samotné diváky už od roku 1994 a stále je aktuální, stále je čemu se smát.

Premiéra 17.6.2017            AŤ ŽIJÍ DUCHOVÉ!

Na motivy stejnojmenné televizní pohádkové komedie upravila Vlaďka Koďousková

Hrdiny veselé pohádky  jsou chlapci a děvčata, kteří vytáhnou do boje proti některým dospělým ze své obce, když chtějí proměnit starý hrad v zemědělský objekt. Za vydatné pomoci duchů, rytíře  Brtníka z Brtníku, jeho dcerky Leontýnky  a mnoha trpaslíků, se jim podaří dosáhnout cíle - hrad je opraven a předán do péče dětí.Nechybí ani známé písničky Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře.