O souboru

Činnost ochotnického divadla v Desné se dle historických pramenů datuje již od roku 1874. Bohužel se již neví, jaké hry se hrály a kde se představení konala. Pravděpodobně se v kostelech v době církevních svátků uváděly pašijové hry. Ty totiž, na rozdíl od jiných her a textů, nebyly v rozporu s politikou monarchie.

Těžké roky obou válek zkoušely i pohraniční Desnou. V roce 1945 zde žilo velmi málo českých obyvatel. Přesto se našlo pár nadšenců, kteří se rozhodli založit divadelní spolek. Ten vznikl 1. října 1945 při TJ Sokol v Dolním Polubném. Už 7. listopadu ve 20 hodin se z jeviště hotelu Sklář v Dolním Polubném ozvala čeština ve frašce Kamila Nováka Kontrolor Zajíček. Iniciátorem této události byl jeden ze zakladatelů spolku, herec a režisér Josef Lukeš.

V roce 1948 se ruší název „Divadelní spolek Vojan při tělovýchovné jednotě v Dolním Polubném“. Jméno Vojan zůstává, jen se stává součástí Závodního klubu Jabloneckých skláren.

Vojan Desná se v 60. letech přesunul do kulturního domu Sklář v Desné, který tou dobou procházel rekonstrukcí. Další stavební úpravy probíhaly od roku 2016.

V 90. letech minulého století byla činnost DS Vojan v Desné v útlumu. Jistá vzpruha přišla až v roce 2004 zásluhou Štefana Pustaie, který nastudoval velice úspěšnou hru složenou z několika monologů a jednoho dialogu Černý pátek. V jedné z hlavních rolí se představila i Vlaďka Koďousková. Spolupráce těchto dvou divadelních osobností začala ale už v roce 1996, kdy desenští ochotníci připravovali scénku k 80. výročí protržení přehrady na Bílé Desné.

Nástup nové divadelní generace se dá datovat od roku 2005. Děti pod vedením Vlaďky Koďouskové připravily vystoupení, které předvedly 11. listopadu toho roku na oslavách 60. výročí vzniku původního Vojanu. Jednalo se o ukázku pohádky Lotras Buriburda, která měla premiéru v dubnu následujícího roku. Došlo tak ke spojení Vojanu a tanvaldského Dětského divadelního souboru Strčprstskrzkrk při Domu dětí a mládeže Ulita. Z tanvaldského dramaťáku se několik mladých herců přesunulo do Desné. Hra Žena v Trysku století se v roce 2008 již hrála pod hlavičkou Vojan Desná – Mladá haluz. Název symbolizuje novou a mladou větev původního Vojanu.

Mladá haluz, která díky podpoře města Desná může zkoušet v kulturním domě Sklář, se soustředí převážně na pohádky a komedie. S každou inscenací se účastní divadelních přehlídek, s mnoha tituly se dostala i na celostátní a národní festivaly. Vedle divadelní tvorby se ochotníci zapojují i do organizace městských slavností a dětského karnevalu. Vedoucí souboru a režisérkou v jedné osobě je Vlaďka Koďousková.