Kyanid o páté – premiéra na Desenském předjaří

Vyšlo v Desenských novinách březen 2023

„Bude to nové pro nás i pro diváky“, říká režisér nového představení desenských ochotníků Lukáš Frydrych. Divadelní spolek Vojan Desná – Mladá haluz zve své příznivce na premiéru komorního dramatu Kyanid o páté. V kulturním domě Sklář se opona rozhrne v sobotu 18. března v 19 hodin. „V novodobé historii našeho Vojanu jsme měli na repertoáru pohádky a komedie, drama divákům nabídneme poprvé“, vysvětluje Frydrych, který věří, že si novinka své publikum najde. Bude to nové pro nás i diváky, drama nabídneme poprvé!

Autorem hry je český spisovatel a dramatik Pavel Kohout. Příběh vypráví o osudovém setkání dvou žen, které svedly dohromady netušené vazby z minulosti. Pro Frydrycha se jedná o první režisérský počin. „Už samotné zkoušení bylo skvělé. Režírovat Vlaďku a Ivu tolik práce nedalo, jejich herecký rejstřík je opravdu široký a samy nabídly, jakou tvář dají svým postavám“, objasňuje debutant. Vlaďkou pochopitelně myslí Vlaďku Koďouskovou, vedoucí souboru a režisérku všech dosavadních představení, Ivou pak Ivanu Halamovou. Ta má svou domovskou scénu v lučanském souboru L.S.D., který teď zkouší a hraje v Jiřetíně pod Bukovou. V Desné je Iva pravidelným hostem, hrála v Úžasné svatbě nebo Zubaté story. V Jiřetíně pod Bukovou proběhne druhá premiéra, naplánovaná je na sobotu 22. dubna. Těšit se mohou i diváci v Tanvaldu, v kině Jas je Kyanid o páté na programu ve čtvrtek 4. května. „O víkendu 5. až 7. května se chystáme do Josefova Dolu na přehlídku. To pro nás bude prestiž, protože kromě okamžité reakce diváků získáme i zpětnou vazbu od odborné poroty“, přibližuje režisér nejbližší plány.

Desenský Vojan je velmi činný, pohádka Sněhová královna měla premiéru v květnu minulého roku a je stále na repertoáru. „Po letních prázdninách bychom rádi začali pracovat na nové hře. Co to bude, to je ještě překvapení, ale máme skvělé zázemí a hlavně partu nadšenců, teď je nás v souboru skoro třicet“, doplňuje Frydrych a dodává poděkování městu Desná za podporu.