Pohárek, Kandrdásek a Jednoaktovky letos v Desné

Kulturní dům Sklář v Desné bude v neděli 10. března 2024 hostit výjimečnou divadelní akci, soutěž monologů, dialogů a jednoaktovek s názvem Kandrdásek, Pohárek a Jednoaktovky.

„Jedná se o velmi specifické divadelní disciplíny“, prozrazuje jeden z hlavních organizátorů Lukáš Frydrych z pořádajícího Divadelního spolku Vojan Desná – Mladá haluz. „Už to, že se herec s nastudovaným monologem postaví sám na jeviště před diváky a odbornou porotu, zasluhuje veliký obdiv“, přibližuje Frydrych. Dialog připravují dva, maximálně tři herečtí partneři. Jednoaktovky jsou, dle názvu, krátké inscenační útvary, výstupy o jednom aktu.

Kandrdásek je určený pro děti, Pohárek pro dospělé. „Soutěž vyhlašuje Svaz českých divadelních ochotníků, zkráceně SČDO. V Desné se bude konat oblastní kolo Kandrdásku, Pohárku a Jednoaktovek pro Jizerskou oblast SČDO“, říká její předsedkyně Vlaďka Koďousková. Jizerskou oblast SČDO tvoří sedmnáct souborů. Tím se řadí mezi nejčetnější a také nejaktivnější oblasti ochotnického svazu. „Do soutěže letos vysílá své zástupce šest divadelních spolků, jde o dvaadvacet herců či hereček v šesti kategoriích“, vyjmenovává Frydrych a na celou akci zve diváky a divadelní nadšence.

Začátek je stanovený na devátou ranní, závěr je plánovaný na osmou večerní. Po celou dobu akce bude k dispozici divadelní bar s nápoji a drobným občerstvením. Jednotlivé výstupy bude sledovat a také reflektovat odborná porota, která může nejlepší výkony poslat na národní přehlídky. Kandrdásek má velké finále na začátku dubna v Neratovicích, Pohárek v polovině června ve Velké Bystřici. Národní kolo Jednoaktovek hostí na začátku listopadu Holice.

Pořadatelé věří, že akce 10. března v desenském Skláři bude inspirativní a vzájemně obohacující. „Děkuji svým kolegům z Mladé haluze za jejich nápady a nasazení. Připravit oblastní kolo třech soutěží je organizačně velmi náročné. Děkuji také městu Desná, která nás dlouhodobě podporuje a Pohárek zařadila do Desenského divadelního předjaří“, uzavírá předsedkyně JO SČDO a vedoucí DS Vojan Desná – Mladá haluz Vlaďka Koďousková.

Kompletní harmonogram akce: