Ohlédnutí za rokem 2020

Rok 2020 je za námi, tak ho můžeme trochu zhodnotit. Na první pohled se mohlo zdát, že “zavirovaný“ rok 2020 kultuře nepřál a my divadelníci jsme zaháleli. Naštěstí můžeme za Mladou haluz říci, že tomu tak ROZHODNĚ NEBYLO.

V minulém roce se nám podařilo odehrát několik představení, získat pěkná ocenění na přehlídce, podílet se na kulturních akcích v Desné a několikrát se společně potkat na zkouškách.  Opravdu toho nebylo málo! Nepředbíhejme a pojďme si projet rok Mladé haluze 2020 pěkně postupně.

25. ledna se v Desné konala premiéra  hry Natěrač (Postřehy z premiéry můžete přečíst zde.). Tento den odstartovala naše „natěračská šňůra“. I přes značná omezení v průběhu roku se nám podařilo odehrát celkem 13 představení.

V únoru jsme spolupořádali dětský karneval v Desné, několik členů souboru pomáhalo s organizací karnevalu vůbec poprvé. Podle kladných reakcí dětí i dospělých je třeba uznat, že se vše povedlo na jedničku! (Ohlédnutí za dětským karnevalem možno přečíst zde.)

Na začátku března jsme se s představením Natěrač zúčastnili Krajské postupové přehlídky divadelních souborů Jizerské oblasti v Lomnici nad Popelkou. Před porotou i místními diváky jsme obstáli a domů si odvezli 4 ocenění a navíc přímou nominaci na národní přehlídku ve Volyni. (O tom, jak jsme si užili lomnickou přehlídku, se dočtete zde.)

Pak už přišla smutnější část roku a s ní i omezení všech kulturních akci. Divadelní Piknik Volyně, kam jsme byli nominovaní, se nekonal. Pro nás to však dle propozic znamenalo přímý postup do „Mekky“ ochotnického divadla, na 90. ročník Jiráskova Hronova. Desenský soubor si na hronovských prknech mohl zahrát úplně poprvé!

Festival Jiráskův Hronov se i přes četná omezení v srpnu uskutečnil a my, „Haluzáci“ z Desné, byli u toho! Odehráli jsme 2 představení, náš Natěrač vzbudil víceméně kladné ohlasy a z Hronova jsme odjížděli šťastní, plní divadelní energie a chuti do další práce. (Podrobnější report z naší účasti na Jiráskově Hronově si můžete přečíst zde.).

Poslední kulturní akcí roku 2020, které jsme se mohli účastnit, byly zářijové Slavnosti města Desná. Pro děti i jejich rodiče, jsme měli připravené putování s Gerdou. Během cesty plné úkolů děti potkávaly postavy z připravované pohádky Sněhová královna.  (Více fotek i postřehů z Desenských slavností k vidění zde.).

S podzimem se vrátila vládní omezení, kultura v zemi zamrzla, s ní i ochotnické divadlo. Mladá haluz však ani v téhle době nezahálela (zahálet my totiž ani neumíme :D). Podařilo se nám vytáhnou několik našich „strašáků ve skříni“ a dořešit resty, na které pro samé hraní a zkoušení dříve nebyl prostě čas.

Nejprve vznikly nové webové stránky, na kterých právě brouzdáte (www.mladahaluz.cz). Na webu najdete nejen to, kde právě hrajeme, ale můžete se také zatoulat do minulosti a přečíst si o všech našich dosavadních představeních i kulturních akcích, na kterých jsme se podíleli. Na tomto místě je třeba veřejně poděkovat našemu kamarádovi Tomáši Čivrnému (civrny.cz) za pomoc při tvorbě našich webovek. Děkujeme!

Hlavní strašák ve skříni našeho souboru byl po několik let náš fundus, ve kterém se postupně hromadily kostýmy i rekvizity, až vzniknul neuspořádaný chaos. Nevyžádané divadelní „prázdniny“ napomohly tomu, že jsme se do našeho fundusu konečně pustili a proměnili ho k nepoznání.

Vzpomínání na rok 2020 se nachýlilo ke konci. Před pár dny jsme plni optimismu a očekávání vstoupili do nového roku s letopočtem 2021. Všichni v souboru doufáme, že nadcházející rok bude nejen pro ochotnické divadlo přívětivější.


Abyste se mohli společně s námi těšit, odtajníme střípky toho, co na následující rok chystáme.

  • Premiéra pohádky Sněhová královna. Všichni doufáme, že několikrát odkládaná premiéra se v tomto roce konečně uskuteční a vy budete moci při představení putovat se statečnou Gerdou za záchranou jejího bratra Kaje. Cestou na Gerdu čeká několik nebezpečí, setká se s loupežníky, lesními vílami, havranem, květinářkou i samotnou Sněhovou královnou a jejími chladnými vločkami.
  • Nové představení Mezi nebem a zemí. V blízké době pro vás začneme zkoušet nové představení pro dospělé s titulem Mezi nebem a zemí od britské autorky Pam Valentine. Těšit se můžete na odlehčenou komedii, která se již podle názvu odehrává někde mezi světem pozemským a světem nebeským.

To je od nás již opravdu vše, děkujeme ze vaši přízeň! Na brzké setkání s vámi se těší Haluzáci!

(Vlaďka, Láďa, Lenka, Lukáš, Péťa, Zdenda, Eva, Káťa, Kuba, Pavel, Láďa, Aleš, Honza, Michal, Jana, Pavla, Anička, Sofča, Terezka, Bětuška, Alenka, Áďa, Bára, Hanka a Míla)